powrót

Wyzwania kartoholików

Wyzwania kartoholikówZapewne wielu z Was - szczególnie Panie, oglądało wdzięczny film o wymownym tytule „Wyznania zakupoholiczki”. Tytułowa bohaterka, Rebecca Bloomwood jest specjalistką od mody i oczywiście zakupów. Ekskluzywne marki, wyprzedaże, wyjątkowe okazje nie do odrzucenia są jej dniem powszednim. Jej największym marzeniem jest praca w jednym z czołowych magazynów o modzie, a zmorą…. długi zaciągnięte na poczet wspaniałych zakupów. Czy film jest wizją naszej współczesności?



Plastikowy pieniądz


W naszych portfelach od lat królują karty. Wystarczy spojrzeć na kupujących przy kasach. Plastik staje się ogromnym rywalem tradycyjnych płatności. Na koniec 2011 roku na polskim rynku znajdowały się 32 miliony kart płatniczych dwóch potentatów Visa i MasterCard.
Według informacji Visa, w tym samym czasie ponad 52 tys. nowych placówek rozpoczęło w Polsce przyjmowanie kart w ramach samego Programu Visa, który spowodował także unowocześnienie sieci oraz zwiększenie dostępności usług akceptacji płatności kartami dla firm handlowo-usługowych.
Przewiduje się, że na koniec 2012 r. liczba terminali instalowanych ze wsparciem finansowym ze strony banków - wydawców kart Visa, przekroczy ok. 90 tys., a do końca 2015 r. zostanie zainstalowanych łącznie ponad 200 tys. nowoczesnych, szybkich urządzeń, co ma jeszcze bardziej przyspieszyć upowszechnianie płatności bezgotówkowych, ułatwiających życie konsumenta.
A przecież na tym nie koniec.

Z danych zebranych przez NBP wynika, że w I kwartale 2012 r. przy użyciu kart przeprowadzono 278,9 mln transakcji bezgotówkowych, a wskaźnik liczby transakcji bezgotówkowych w długim okresie czasu wykazuje tendencję rosnącą. I tak, w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba transakcji wzrosła o 22%, a na przestrzeni ostatnich dwóch lat odnotowano wzrost już o 46%. Potwierdza to tezę, że na rodzimym rynku wyraźnie widać skłonność klientów do realizowania płatności bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych.

Jeszcze wygodniej

Od kilku lat na polskim rynku można korzystać z nowej, a przede wszystkim szybszej formy płatności z wykorzystaniem zbliżeniowej płatności. Transakcje odbywają się bezstykowo, a przy płatnościach poniżej 50 zł nie jest wymagane podanie kodu PIN, wystarczy jedynie zbliżyć kartę do terminala. Taka forma płatności umożliwia skrócenie czasu dokonywania transakcji w porównaniu z dotychczas wykorzystywanymi formami płatności kartą – piny, podpisy. W systemie VISA karty zbliżeniowe to karty PayWave, natomiast w systemie MasterCard – PayPass. Według danych szacunkowych NBP z I kwartału 2012 r., na polskim rynku funkcjonowało ok. 10,3 mln kart zbliżeniowych.

Płać i zbieraj

Ostatnio niezwykle popularne programy lojalnościowe zagościły także w ofercie wydawców kart kredytowych. Program Miles & More to największy w Europie program lojalnościowy, pozwalający gromadzić mile i wymieniać je na nagrody - przede wszystkim bilety lotnicze. Wystarczy płacić kartą kredytową Miles & More za codzienne wydatki, a  mile gromadzą się automatycznie. Im więcej transakcji kartą, tym więcej mil na koncie.
Program World MasterCard Rewards to dodatkowa korzyść dla posiadaczy kart World MasterCard. Za płatności kartą, automatycznie na koncie posiadacza dopisywane są punkty. Zebraną pulę punktów możesz w każdym momencie wymienić na atrakcyjne nagrody, dostępne w Katalogu Nagród dedykowanemu programowi.
Również Programy rabatowe oferujące zniżki u wybranych partnerów to prosty sposób na zakupy z atrakcyjnym rabatem przy płatności dowolną - debetową lub kredytową kartą. Rabaty dostępne są niemalże w każdej galerii handlowej. Oferowane przez bank czy samego wydawcę karty (wcześniej wspomniane Oferty Visa) pozwolą na zakup towarów czy usług z dużym rabatem.

Nałóg współczesności

Karmieni pięknymi, sielankowymi reklamami i przekonaniem, że - mieć to być, a być to mieć – kupujemy. Na szczęście przeszłość kulturowa Polaków i zdecydowanie mniejsze zarobki w porównaniu do naszych sąsiadów nie pozbywają nas zdrowego rozsądku. Najczęściej wielogodzinne wędrówki po sklepach kończą się jedynie symbolicznym zakupem, a jeżeli kupujemy, wydatki są zazwyczaj w pełni przemyślane i wyliczone. To zupełnie inaczej niż w Anglii, gdzie jak wynika z przeprowadzonych badań, około 15% dorosłych ma już problem z zakupoholizmem.
Dlatego doceniając niewątpliwą wygodę jaką dają karty, bardzo ważne jest, byśmy kontrolowali nasze wydatki. Wystarczy zwykła kartka i długopis by zrobić pełną listę zakupów, oraz wstrzemięźliwość w zwiedzaniu galerii handlowych. Przy codziennych zakupach stają się przydatne aplikacje na telefony, np. Listonic. Ta wygodna lista zakupów dostosowana jest do realiów polskich sklepów. Dzięki niej o niczym nie zapomnisz, a aplikacja pokaże Ci dogodne promocje, dzięki którym zaoszczędzisz.
Coraz popularniejsze stają się również narzędzia do zarządzania budżetem domowym, które wydają się być idealną pomocą, ale mogą być też przy okazji fajną zabawką. Taki Budżetowy Nawigator znajdziecie na stronie MasterCard. Aplikacja przygotowana na iPhone’a pozwala na ujęcie zarówno wydatków stałych, jak i tych całkiem nieprzewidzianych, oraz ich kategoryzację. Możliwe jest także łatwe ustalenie osobistych limitów wydatków.
Warto również monitorować stan bieżących środków na koncie. Zaplanuj swój realny limit wydatków, a nie maksymalny limit kwotowy dostępny w karcie kredytowej. Każdy większy zakup przemyśl dłużej. Nie kupuj pod wpływem impulsu. Daj sobie dzień namysłu i zastanów się czy dana rzecz jest Ci naprawdę niezbędna. Może okazać się, że po kilu godzinach Twój punkt widzenia zmieni się diametralnie.

A więc jak zawsze – wszystko dla ludzi, byle z rozwagą.


Zapoznaj się z ofertą kart kredytowych w mBanku…

Zapoznaj się z ofertą kart debetowych w mBanku…
Zobacz stronę programu rabatowego w mBanku…