Z przyjemnością informuję, że w dniu 20 listopada 2011 roku wprowadzamy do eMaklera kolejne zmiany, które z pewnością ułatwią korzystanie z serwisu. Będzie to wstęp do jeszcze większych zmian, o których napiszę w drugiej połowie grudnia.
Ale na razie o tym, co nowego od 20 listopada:
– aby wejść do eMaklera w serwisie transakcyjnym trzeba będzie wybrać opcję „Giełda”, która zastąpi opcję „Papiery wartościowe”
– po wejściu w pozycję „Giełda” od razu znajdziemy się w trybie online. Dodatkowo, linki do formatek zleceń kupna lub sprzedaży będą znajdowały się jeszcze wcześniej, na stronie „Portfel inwestycyjny”, zastępując w tym miejscu link „Wejdź online”
- historie zleceń, transakcji i zapisów online zostaną zastąpione przez – odpowiednio – „Bieżące zlecenia”, „Bieżące transakcje” i „Bieżące zapisy”
– wszystkie historie, które do tej pory były dostępne w trybie offline znajdą się w opcji „Historie offline”
– pojawi się nowa funkcja „Dane i ustawienia”; będzie zawierała 4 podopcje:
– „Szczegóły umowy” – będziemy w niej prezentowali, jak sama nazwa wskazuje, dane dotyczące usługi maklerskiej, m. in.: nazwa i numer rachunku powiązanego, stawkę prowizji w kanale internetowym, status umowy oraz login do notowań mobilnych
– „Wyłącz hasła” – znana opcja służącą do wyłączenia żądania haseł jednorazowych przy zleceniach na dany dzień „Szybkie zlecenia” – umożliwia ona przekazywanie zleceń na giełdę bezpośrednio z pierwszego kroku zlecenia bez wyświetlania podsumowania wprowadzonych parametrów i dodatkowego zatwierdzenia dyspozycji. Opcja działa tylko przy wyłączonym potwierdzaniu operacji hasłem i jest aktywna wyłącznie do końca dnia. W każdej chwili w ciągu dnia można wyłączyć tę opcję również w opcji "Szybkie zlecenie"
– „Wycena portfela” – można powiedzieć, że opcja ta zastąpi stan rachunku w trybie offline, ale nie do końca to będzie prawda, ponieważ w tej opcji będzie można wyświetlić stan rachunku na wybrany dzień w przeszłości
– pojawi się nowa opcja „Kalkulator zysków i strat” – będzie on przedstawiał zyski i straty na papierach z rynku kasowego. Prezentowane będą dla każdej pozycji na rachunku kolejno: „Liczba”, „Cena nabycia” (będzie to średnia cena kupna papieru), „Cena D-1” (kurs papieru na zamknięcie poprzedniej sesji), „Zmiana%” (zmiana procentowa ceny D-1 w stosunku do średniej ceny kupna), „Wartość na D-1” (wartość papieru w D-1), „Zysk / Strata na D-1” (kwota zysku lub straty w D-1 na danym papierze). Będzie też prezentowana suma zysków i strat na wszystkich papierach będących aktualnie w portfelu. Kalkulator nie uwzględnia zapłaconych prowizji.
To tyle jeśli chodzi o zmiany w nawigacji i nowe opcje. Ale to nie wszystko. Zajdą także zmiany na formatkach zleceń kupna i sprzedaży. Pierwsza z nich polega na dodaniu pola wyboru typu instrumentu. Domyślnie zaznaczony jest typ „akcja” i tylko akcje będą się podstawiały w polu „Nazwa papieru”. Jeśli będziemy chcieli złożyć zlecenie np. na obligacje, trzeba będzie zmienić odpowiednio typ instrumentu i wtedy oczywiście w polu „Nazwa papieru” będą podstawiały się tylko obligacje (analogicznie dla certyfikatów, praw poboru i warrantów). Druga zmiana polega na tym, że będzie można ustawić domyślnie pełną lub ograniczoną formatkę zlecenia. Ograniczona wersja będzie prezentować tylko niezbędne do wysłania zlecenia parametry, czyli typ papieru, nazwa, liczba i limit. Po rozwinięciu formatki zobaczymy dodatkowo limit aktywacji, datę sesji, datę ważności i dodatkowe warunki WUJ i WMin. Po zaznaczeniu opcji „Ustaw stronę jako domyślną” zapamiętany zostanie typ instrumentu i wersja formatki (pełna/niepełna).
Na formatce zlecenia kupna dodaliśmy też wartość środków dostępnych dla zleceń kupna na poszczególne typy instrumentów.
Jeżeli nadal uważacie, że to mało, to teraz HIT – wdrażamy, również 20 listopada br., aplikację do obserwacji notowań i wykresów giełdowych online – mStatica, a także notowania na urządzenia przenośne. Ale na ten temat w kolejnym artykule.