Ponad 4 lata temu, a dokładnie w dniu 18 kwietnia 2007 roku w walijskim mieście Cardiff, w trakcie posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA, Michel Platini ogłosił decyzję w którą mało kto wierzył, a która stała się faktem: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zorganizują Polska i Ukraina!
Czas mija szybko, a do piłkarskiej fety pozostało go już niewiele. Jednakże warto w czasie dopingowania „biało-czerwonych” pamiętać, że oprócz kibiców i turystów z całego świata, odwiedzą Nas również ludzie chcący się wzbogacić cudzym kosztem podczas trwania „Piłkarskiego Święta”. Zatłoczone stadiony piłkarskie, strefy kibiców, dworce to niestety wymarzone miejsca dla oszustów i kieszonkowców.
Niektóre z zagrożeń to chociażby kradzieże samych kart, w końcu w takim tłumie kieszonkowcy będą mieli ułatwione zadanie. Oprócz wydarzeń, w których będziemy uczestniczyć bezpośrednio, musimy również uważać podczas przygotowań oraz zakupów samych biletów czy gadżetów związanych z mistrzostwami. Część z nich może okazać się niczym innym jak podróbkami więc uważajmy płacąc kartami na tzw. „okazje”.
Nie powinniśmy jednak wpadać od razu w panikę. Jest szereg zabezpieczeń oraz środków mogących ochronić nas przed skutkami opisanych powyżej wydarzeń. Stosowanie ich jest dobrym zwyczajem nie tylko na czas trwania piłkarskich rozgrywek.
1. Biorąc pod uwagę skimming, należy pamiętać aby zwrócić uwagę na wygląd bankomatu. Jeżeli budzi on nasze podejrzenia z uwagi na zauważone niepasujące lub odstające elementy (przy klawiaturze lub przy czytniku kart) nie wypłacajmy z niego pieniędzy. Należy również poinformować właściciela (nr kontaktowy jest zwykle w widocznym miejscu) bankomatu o swoich podejrzeniach. Czujność należy zwiększyć szczególnie przy wypłacaniu gotówki z bankomatów poza wschodnimi granicami Polski. Tam proceder kopiowania kart jest bardzo popularny.
2. Jeżeli karta zostanie zatrzymana w bankomacie podczas dokonywania wypłaty, odczekajmy jak najdłużej na jej zwrot. W przypadku gdy bankomat nie zwróci karty, należy niezwłocznie skontaktować się z Bankiem w celu jej zastrzeżenia.
3. Zwracajmy uwagę czy podczas dokonywania wypłaty lub płatności nie mamy za sobą obcej osoby, która mogłaby podejrzeć wprowadzany przez nas kod PIN.
4. Karty warto nosić schowane w bezpiecznym miejscu, które nie ułatwi ich kradzieży. Elementarną zasadą użytkowania karty jest zapamiętanie kodu PIN do karty, bez zapisywania go na odrębnych kartkach dołączonych do karty czy jeszcze gorzej – zapisanych na samej karcie.
5. Dobrym pomysłem na zabezpieczenie swoich pieniędzy jest ustanowienie limitów autoryzacyjnych na płatności oraz wypłaty gotówki w bankomatach za granicą. Ich ustalenie jest szybkie i proste. Tutaj również z chęcią pomogą operatorzy infolinii mBanku lub serwis transakcyjny. Definiując takie limity (dzienne lub miesięczne) w systemach Banku, niemożliwe będzie dokonanie transakcji:
a. na kwotę przekraczającą zdefiniowany limit wartościowy
b. jeśli jest to kolejna transakcja tego typu i przekracza limit ilościowy danego typu.
6. Jeżeli zdecydujemy się na zakupy wszelakiego rodzaju gadżetów piłkarskich czy biletów przez internet, zwracajmy uwagę na to czy połączenie danej witryny jest szyfrowane i jakie opinie internautów dana strona posiada.
7. Nie należy zapomnieć o tym, iż odpowiednie komórki Banku zajmujące się monitorowaniem i bezpieczeństwem niestandardowych transakcji kartowych czuwają 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu nad ich prawidłowym przebiegiem. Tutaj może okazać się przydatna weryfikacja danych kontaktowych pod kątem ich aktualności, co umożliwi pracownikowi Banku kontakt z nami w celu potwierdzenia autentyczności transakcji jeżeli wzbudzi ona podejrzenia.
Mam nadzieję, że ten artykuł będzie stanowił cenne źródło informacji, które pozwoli bez nieprzyjemnych incydentów cieszyć się z atmosfery panującej podczas meczów.
Odliczanie do mistrzostw czas zacząć…
powrót
Jak spokojnie świętować i nie dać się wyrolować podczas mistrzostw w piłce nożnej